Sullins Connector Solutions EBA18DTKI-S288
EBA18DTKI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA18DTKI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND
Datasheet Download
EBA18DTKI-S288.pdf
Availability of EBA18DTKI-S288
QUANTITY
EBA18DTKI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA18DTKI-S288
Internal Part NumberEIS-EBA18DTKI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA18DTKI-S288
Related LinksEBA18DT, EBA18DTKI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA18DTKI-S288 Details Description
Related parts for EBA18DTKI-S288
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 125MA 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 12.31" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL BOARD ASSEMBLY datasheet.pdf
INDEPENDENT CIRCUIT BOARD TERMIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf