Sullins Connector Solutions EBA22DRMS
EBA22DRMS picture photo
Mfg. Part Number
EBA22DRMS
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW
Datasheet Download
EBA22DRMS.pdf
Availability of EBA22DRMS
QUANTITY
EBA22DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA22DRMS
Internal Part NumberEIS-EBA22DRMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA22DRMS
Related LinksEBA2, EBA22DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA22DRMS Details Description
Related parts for EBA22DRMS
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0603 datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
4W 2X 12V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RELAY SYSTEM 2 POS JUMPER - GREY datasheet.pdf
CONN FFC 0.5MM 41POS datasheet.pdf