Sullins Connector Solutions EBA22DRYH
EBA22DRYH picture photo
Mfg. Part Number
EBA22DRYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .125"
Datasheet Download
EBA22DRYH.pdf
Availability of EBA22DRYH
QUANTITY
EBA22DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA22DRYH
Internal Part NumberEIS-EBA22DRYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA22DRYH
Related LinksEBA2, EBA22DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA22DRYH Details Description
Related parts for EBA22DRYH
RELAY SOCKET DIN MNT FOR LY SER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN RECPT SATA R/A SMT 22POS AU datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
MS3102A20-29P datasheet.pdf
High Precision 10 V Reference IC datasheet.pdf