Sullins Connector Solutions EBA28DCAD
EBA28DCAD picture photo
Mfg. Part Number
EBA28DCAD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .125"
Datasheet Download
EBA28DCAD.pdf
Availability of EBA28DCAD
QUANTITY
EBA28DCAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA28DCAD
Internal Part NumberEIS-EBA28DCAD
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA28DCAD
Related LinksEBA2, EBA28DCAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA28DCAD Details Description
Related parts for EBA28DCAD
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PMU W/DCDC CTRLR 80HTQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf