Sullins Connector Solutions EBA28DCMN
EBA28DCMN picture photo
Mfg. Part Number
EBA28DCMN
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .125"
Datasheet Download
EBA28DCMN.pdf
Availability of EBA28DCMN
QUANTITY
EBA28DCMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA28DCMN
Internal Part NumberEIS-EBA28DCMN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA28DCMN
Related LinksEBA2, EBA28DCMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA28DCMN Details Description
Related parts for EBA28DCMN
POLYSWITCH STRAP 4.20A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO220FL datasheet.pdf
CBL ASSY 10' FEMALE 4POS SGL ECO datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf