Sullins Connector Solutions EBA30DRSH
EBA30DRSH picture photo
Mfg. Part Number
EBA30DRSH
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .125"
Datasheet Download
EBA30DRSH.pdf
Availability of EBA30DRSH
QUANTITY
EBA30DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA30DRSH
Internal Part NumberEIS-EBA30DRSH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA30DRSH
Related LinksEBA3, EBA30DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA30DRSH Details Description
Related parts for EBA30DRSH
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON BLACK DPDT datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf