Sullins Connector Solutions EBA30DTMT
EBA30DTMT picture photo
Mfg. Part Number
EBA30DTMT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EBA30DTMT.pdf
Availability of EBA30DTMT
QUANTITY
EBA30DTMT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA30DTMT
Internal Part NumberEIS-EBA30DTMT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA30DTMT
Related LinksEBA3, EBA30DTMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA30DTMT Details Description
Related parts for EBA30DTMT
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC LNG HNG L datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.090" datasheet.pdf