Sullins Connector Solutions EBA36DCTI
EBA36DCTI picture photo
Mfg. Part Number
EBA36DCTI
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .125"
Datasheet Download
EBA36DCTI.pdf
Availability of EBA36DCTI
QUANTITY
EBA36DCTI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA36DCTI
Internal Part NumberEIS-EBA36DCTI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA36DCTI
Related LinksEBA3, EBA36DCTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA36DCTI Details Description
Related parts for EBA36DCTI
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE-MALE 500MM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 16FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf