Sullins Connector Solutions EBA40DCWT
EBA40DCWT picture photo
Mfg. Part Number
EBA40DCWT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .125"
Datasheet Download
EBA40DCWT.pdf
Availability of EBA40DCWT
QUANTITY
EBA40DCWT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA40DCWT
Internal Part NumberEIS-EBA40DCWT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA40DCWT
Related LinksEBA4, EBA40DCWT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA40DCWT Details Description
Related parts for EBA40DCWT
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO203AB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8TDFN datasheet.pdf
I/O MODULE 2 ANALOG 2 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES 0.375 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 845K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf