Sullins Connector Solutions EBA43DRAH
EBA43DRAH picture photo
Mfg. Part Number
EBA43DRAH
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .125"
Datasheet Download
EBA43DRAH.pdf
Availability of EBA43DRAH
QUANTITY
EBA43DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA43DRAH
Internal Part NumberEIS-EBA43DRAH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA43DRAH
Related LinksEBA4, EBA43DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA43DRAH Details Description
Related parts for EBA43DRAH
JUMPER-H1506TR/A3048Y/H1506TR 2" datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.9A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH RAFIX 22QR PB ILLUM GRN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.43" datasheet.pdf
RS 16IO 2W L H DGTL INTERFACE datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf