Sullins Connector Solutions EBA44DCWT
EBA44DCWT picture photo
Mfg. Part Number
EBA44DCWT
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .125"
Datasheet Download
EBA44DCWT.pdf
Availability of EBA44DCWT
QUANTITY
EBA44DCWT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA44DCWT
Internal Part NumberEIS-EBA44DCWT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA44DCWT
Related LinksEBA4, EBA44DCWT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA44DCWT Details Description
Related parts for EBA44DCWT
CABLE FLAT FLEX 6POS 1MM 6" datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 1.5A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W MELF datasheet.pdf