Sullins Connector Solutions EBA50DCAI
EBA50DCAI picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DCAI.pdf
Availability of EBA50DCAI
QUANTITY
EBA50DCAI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCAI
Internal Part NumberEIS-EBA50DCAI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCAI
Related LinksEBA5, EBA50DCAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCAI Details Description
Related parts for EBA50DCAI
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANSMITTER 1 COIL 1 LAYER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR WATCHDOG LV 6WLCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD80 datasheet.pdf