Sullins Connector Solutions EBA50DCBS
EBA50DCBS picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCBS
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EBA50DCBS.pdf
Availability of EBA50DCBS
QUANTITY
EBA50DCBS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCBS
Internal Part NumberEIS-EBA50DCBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCBS
Related LinksEBA5, EBA50DCBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCBS Details Description
Related parts for EBA50DCBS
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
REDUCING BRIDGE 2POS RED datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S SMD datasheet.pdf
REMOTE UNIT KIT datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf