Sullins Connector Solutions EBA50DRYH
EBA50DRYH picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DRYH
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DRYH.pdf
Availability of EBA50DRYH
QUANTITY
EBA50DRYH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DRYH
Internal Part NumberEIS-EBA50DRYH
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DRYH
Related LinksEBA5, EBA50DRYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DRYH Details Description
Related parts for EBA50DRYH
RES SMD 30 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HERMAPHRODITIC 50POS T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
MODULE DC PS 50W 15V 4A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf