Sullins Connector Solutions EBA50DTMD
EBA50DTMD picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
EBA50DTMD.pdf
Availability of EBA50DTMD
QUANTITY
EBA50DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DTMD
Internal Part NumberEIS-EBA50DTMD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DTMD
Related LinksEBA5, EBA50DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DTMD Details Description
Related parts for EBA50DTMD
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 5W 4850 datasheet.pdf
INSULATION PIERCING PROBES JACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf