Sullins Connector Solutions EBC06DREF-S13
EBC06DREF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC06DREF-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC06DREF-S13.pdf
Availability of EBC06DREF-S13
QUANTITY
EBC06DREF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC06DREF-S13
Internal Part NumberEIS-EBC06DREF-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row6
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC06DREF-S13
Related LinksEBC06D, EBC06DREF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC06DREF-S13 Details Description
Related parts for EBC06DREF-S13
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A TO-92L datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SSSMINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X36" A MED datasheet.pdf
DYNAMIC D4200 TAB CONT L/LP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SOFT FAST 30A TO-247 datasheet.pdf