Sullins Connector Solutions EBC10DRSN-S273
EBC10DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DRSN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC10DRSN-S273.pdf
Availability of EBC10DRSN-S273
QUANTITY
EBC10DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-EBC10DRSN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DRSN-S273
Related LinksEBC10DR, EBC10DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DRSN-S273 Details Description
Related parts for EBC10DRSN-S273
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf