Sullins Connector Solutions EBC10DRSZ
EBC10DRSZ picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DRSZ
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
EBC10DRSZ.pdf
Availability of EBC10DRSZ
QUANTITY
EBC10DRSZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DRSZ
Internal Part NumberEIS-EBC10DRSZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DRSZ
Related LinksEBC1, EBC10DRSZ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DRSZ Details Description
Related parts for EBC10DRSZ
IC DRIVER RS485 QUAD LP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL 1X1 US8 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Multi-Standard Audio Decoder Family IC datasheet.pdf
DUAL P-CHANNEL 60V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf