Sullins Connector Solutions EBC10DTKS
EBC10DTKS picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
EBC10DTKS.pdf
Availability of EBC10DTKS
QUANTITY
EBC10DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DTKS
Internal Part NumberEIS-EBC10DTKS
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DTKS
Related LinksEBC1, EBC10DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DTKS Details Description
Related parts for EBC10DTKS
AC/DC CONVERTER 12V 122W datasheet.pdf
IC XTAL DRIVER LP 6TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 210MA 1.9 OHM datasheet.pdf