Sullins Connector Solutions EBC12DCSN-S288
EBC12DCSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DCSN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC12DCSN-S288.pdf
Availability of EBC12DCSN-S288
QUANTITY
EBC12DCSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DCSN-S288
Internal Part NumberEIS-EBC12DCSN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DCSN-S288
Related LinksEBC12DC, EBC12DCSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DCSN-S288 Details Description
Related parts for EBC12DCSN-S288
CONN HEADER VERT 12POS .156 TIN datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852BL/X 5" datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN POTTING CUP SZ 22 RA datasheet.pdf
NYLON MULTI 1 3/4" BLACK 100' datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 13POS datasheet.pdf