Sullins Connector Solutions EBC12DKDS
EBC12DKDS picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DKDS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DKDS.pdf
Availability of EBC12DKDS
QUANTITY
EBC12DKDS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DKDS
Internal Part NumberEIS-EBC12DKDS
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DKDS
Related LinksEBC1, EBC12DKDS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DKDS Details Description
Related parts for EBC12DKDS
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 25.6V 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MINI CAM IV TERMIN-N MACHINE datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf