Sullins Connector Solutions EBC12DKED
EBC12DKED picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DKED
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DKED.pdf
Availability of EBC12DKED
QUANTITY
EBC12DKED Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DKED
Internal Part NumberEIS-EBC12DKED
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DKED
Related LinksEBC1, EBC12DKED Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DKED Details Description
Related parts for EBC12DKED
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR KEYLOCK ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PLUG 30POS DOUBLE ROW RIGHT ANGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU FLASH 64K 32LQFP datasheet.pdf
DOUBLE HEAD TIE 15.6"L 50LB BLAC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 48LCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf