Sullins Connector Solutions EBC12DKSN
EBC12DKSN picture photo
Mfg. Part Number
EBC12DKSN
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
EBC12DKSN.pdf
Availability of EBC12DKSN
QUANTITY
EBC12DKSN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC12DKSN
Internal Part NumberEIS-EBC12DKSN
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC12DKSN
Related LinksEBC1, EBC12DKSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC12DKSN Details Description
Related parts for EBC12DKSN
ADAPTER DB9S RJ12/FEM 6 CONTACT datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MGMT/SMART CARD INT 32QFN datasheet.pdf
V.I CHIP PRM REGULATOR EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
2.5 BOARD IN CONN. HSG datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf