Sullins Connector Solutions EBC13HEYS
EBC13HEYS picture photo
Mfg. Part Number
EBC13HEYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 13POS
Datasheet Download
EBC13HEYS.pdf
Availability of EBC13HEYS
QUANTITY
EBC13HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC13HEYS
Internal Part NumberEIS-EBC13HEYS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions13
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC13HEYS
Related LinksEBC1, EBC13HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC13HEYS Details Description
Related parts for EBC13HEYS
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 14MM 10.91" datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC TH 1W 12-5V DIP DUAL datasheet.pdf
I CORE DOUBLE CHOKE 5.6MH 0.5A datasheet.pdf