Sullins Connector Solutions EBC15DPGN
EBC15DPGN picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DPGN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
EBC15DPGN.pdf
Availability of EBC15DPGN
QUANTITY
EBC15DPGN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DPGN
Internal Part NumberEIS-EBC15DPGN
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DPGN
Related LinksEBC1, EBC15DPGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DPGN Details Description
Related parts for EBC15DPGN
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf