Sullins Connector Solutions EBC15DRSS
EBC15DRSS picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DRSS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
EBC15DRSS.pdf
Availability of EBC15DRSS
QUANTITY
EBC15DRSS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DRSS
Internal Part NumberEIS-EBC15DRSS
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DRSS
Related LinksEBC1, EBC15DRSS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DRSS Details Description
Related parts for EBC15DRSS
BOARD ADD ON TRACE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0805 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
T-COUPLE K 1/4 THREADED 4M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" WHT datasheet.pdf