Sullins Connector Solutions EBC15DRYH-S13
EBC15DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DRYH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC15DRYH-S13.pdf
Availability of EBC15DRYH-S13
QUANTITY
EBC15DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-EBC15DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DRYH-S13
Related LinksEBC15D, EBC15DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DRYH-S13 Details Description
Related parts for EBC15DRYH-S13
IC OTP 4MBIT 120NS 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 4A TO225 datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
INSULATION BOOT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRIX 8X8 YLW-GRN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 19POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf