Sullins Connector Solutions EBC15HETN
EBC15HETN picture photo
Mfg. Part Number
EBC15HETN
Brief Description
CONN EDGE HL .100 15POS
Datasheet Download
EBC15HETN.pdf
Availability of EBC15HETN
QUANTITY
EBC15HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15HETN
Internal Part NumberEIS-EBC15HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions15
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15HETN
Related LinksEBC1, EBC15HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15HETN Details Description
Related parts for EBC15HETN
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC 1M datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 75MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS FLANGED SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf