Sullins Connector Solutions EBC15MMWD
EBC15MMWD picture photo
Mfg. Part Number
EBC15MMWD
Brief Description
CARDEDGE MALE 30POS .100 T/H AU
Datasheet Download
EBC15MMWD.pdf
Availability of EBC15MMWD
QUANTITY
EBC15MMWD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15MMWD
Internal Part NumberEIS-EBC15MMWD
Series-
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15MMWD
Related LinksEBC1, EBC15MMWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15MMWD Details Description
Related parts for EBC15MMWD
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf