Sullins Connector Solutions EBC18DCMI
EBC18DCMI picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DCMI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100 WW
Datasheet Download
EBC18DCMI.pdf
Availability of EBC18DCMI
QUANTITY
EBC18DCMI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DCMI
Internal Part NumberEIS-EBC18DCMI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DCMI
Related LinksEBC1, EBC18DCMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DCMI Details Description
Related parts for EBC18DCMI
RES SMD 487K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ADC 24BIT 8.5MW 32KSPS 16TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 480VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP508 1.8V WDFN datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
TRANSFORMER,ETHERNET datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND IDC 22AWG 3 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 51UH SMD AEC-Q datasheet.pdf