Sullins Connector Solutions EBC18DKAI-S189
EBC18DKAI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DKAI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
EBC18DKAI-S189.pdf
Availability of EBC18DKAI-S189
QUANTITY
EBC18DKAI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DKAI-S189
Internal Part NumberEIS-EBC18DKAI-S189
Series-
PackagingTray
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DKAI-S189
Related LinksEBC18DK, EBC18DKAI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DKAI-S189 Details Description
Related parts for EBC18DKAI-S189
CONN FFC BOTTOM 20POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM SSOPB16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.02W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf