Sullins Connector Solutions EBC18DTAD
EBC18DTAD picture photo
Mfg. Part Number
EBC18DTAD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
EBC18DTAD.pdf
Availability of EBC18DTAD
QUANTITY
EBC18DTAD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC18DTAD
Internal Part NumberEIS-EBC18DTAD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC18DTAD
Related LinksEBC1, EBC18DTAD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC18DTAD Details Description
Related parts for EBC18DTAD
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
INSULATOR CRYSTAL 2HOLE CLEAR datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf