Sullins Connector Solutions EBC20DCAD-S189
EBC20DCAD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DCAD-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DCAD-S189.pdf
Availability of EBC20DCAD-S189
QUANTITY
EBC20DCAD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DCAD-S189
Internal Part NumberEIS-EBC20DCAD-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DCAD-S189
Related LinksEBC20DC, EBC20DCAD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DCAD-S189 Details Description
Related parts for EBC20DCAD-S189
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC WHITE 9' datasheet.pdf
CONN PIN SPRING LOAD .197 AU SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 150MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 54.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf