Sullins Connector Solutions EBC20DKMT
EBC20DKMT picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DKMT
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DKMT.pdf
Availability of EBC20DKMT
QUANTITY
EBC20DKMT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DKMT
Internal Part NumberEIS-EBC20DKMT
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DKMT
Related LinksEBC2, EBC20DKMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DKMT Details Description
Related parts for EBC20DKMT
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 20POS MALE datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 5KV X7R RADIAL datasheet.pdf