Sullins Connector Solutions EBC20DPGH
EBC20DPGH picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DPGH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DPGH.pdf
Availability of EBC20DPGH
QUANTITY
EBC20DPGH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DPGH
Internal Part NumberEIS-EBC20DPGH
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DPGH
Related LinksEBC2, EBC20DPGH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DPGH Details Description
Related parts for EBC20DPGH
RES SMD 78.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf