Sullins Connector Solutions EBC20DPPI
EBC20DPPI picture photo
Mfg. Part Number
EBC20DPPI
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
EBC20DPPI.pdf
Availability of EBC20DPPI
QUANTITY
EBC20DPPI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC20DPPI
Internal Part NumberEIS-EBC20DPPI
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC20DPPI
Related LinksEBC2, EBC20DPPI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC20DPPI Details Description
Related parts for EBC20DPPI
CONN RECEPT 11POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .5W 20MM 6" LEADS datasheet.pdf
CARD GUIDE FOR 4.5" PC BOARDS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8VDFN datasheet.pdf