Sullins Connector Solutions EBC22DTBH
EBC22DTBH picture photo
Mfg. Part Number
EBC22DTBH
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
EBC22DTBH.pdf
Availability of EBC22DTBH
QUANTITY
EBC22DTBH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC22DTBH
Internal Part NumberEIS-EBC22DTBH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC22DTBH
Related LinksEBC2, EBC22DTBH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC22DTBH Details Description
Related parts for EBC22DTBH
RES 0.05 OHM 3W 3% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 20PLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET 64POS DIN W/O FLANGE datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-5V 500MA 6W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf