Sullins Connector Solutions EBC24DCTH
EBC24DCTH picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DCTH
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DCTH.pdf
Availability of EBC24DCTH
QUANTITY
EBC24DCTH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DCTH
Internal Part NumberEIS-EBC24DCTH
Series-
PackagingTray
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DCTH
Related LinksEBC2, EBC24DCTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DCTH Details Description
Related parts for EBC24DCTH
CONN HEADER 56POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN TERM COAXIAL RG174 CRMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf