Sullins Connector Solutions EBC24DKAS-S189
EBC24DKAS-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DKAS-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DKAS-S189.pdf
Availability of EBC24DKAS-S189
QUANTITY
EBC24DKAS-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DKAS-S189
Internal Part NumberEIS-EBC24DKAS-S189
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DKAS-S189
Related LinksEBC24DK, EBC24DKAS-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DKAS-S189 Details Description
Related parts for EBC24DKAS-S189
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.145" (3.68mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM datasheet.pdf