Sullins Connector Solutions EBC24DRMN-S288
EBC24DRMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DRMN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DRMN-S288.pdf
Availability of EBC24DRMN-S288
QUANTITY
EBC24DRMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DRMN-S288
Internal Part NumberEIS-EBC24DRMN-S288
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DRMN-S288
Related LinksEBC24DR, EBC24DRMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DRMN-S288 Details Description
Related parts for EBC24DRMN-S288
CONN HEADER 54POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 3.9 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 18MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.13A 330 MOHM TH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf