Sullins Connector Solutions EBC24DRSH
EBC24DRSH picture photo
Mfg. Part Number
EBC24DRSH
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
EBC24DRSH.pdf
Availability of EBC24DRSH
QUANTITY
EBC24DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC24DRSH
Internal Part NumberEIS-EBC24DRSH
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC24DRSH
Related LinksEBC2, EBC24DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC24DRSH Details Description
Related parts for EBC24DRSH
CONN PLUG 24POS SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 20A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 10MM SPC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 800 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf