Sullins Connector Solutions EBC25DCKH
EBC25DCKH picture photo
Mfg. Part Number
EBC25DCKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
EBC25DCKH.pdf
Availability of EBC25DCKH
QUANTITY
EBC25DCKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25DCKH
Internal Part NumberEIS-EBC25DCKH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25DCKH
Related LinksEBC2, EBC25DCKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25DCKH Details Description
Related parts for EBC25DCKH
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8SOIC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
VLC RUNTIME W/PARRALLEL PORT KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM 261X datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 730NH 200MA 1.95 OHM datasheet.pdf