Sullins Connector Solutions EBC25HETH
EBC25HETH picture photo
Mfg. Part Number
EBC25HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 25POS
Datasheet Download
EBC25HETH.pdf
Availability of EBC25HETH
QUANTITY
EBC25HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25HETH
Internal Part NumberEIS-EBC25HETH
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions25
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25HETH
Related LinksEBC2, EBC25HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25HETH Details Description
Related parts for EBC25HETH
MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 74.7528MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CUSTOM TRIM KIT FOR TWO 48"X36" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf