Sullins Connector Solutions EBC25HETN
EBC25HETN picture photo
Mfg. Part Number
EBC25HETN
Brief Description
CONN EDGE HL .100 25POS
Datasheet Download
EBC25HETN.pdf
Availability of EBC25HETN
QUANTITY
EBC25HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25HETN
Internal Part NumberEIS-EBC25HETN
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions25
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25HETN
Related LinksEBC2, EBC25HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25HETN Details Description
Related parts for EBC25HETN
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELIMATE R/A HDR 5P LF datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PLUG SOCKET MODULE FRANCE (UTE) datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
SR BTS 45A 6 ASY CP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf