Sullins Connector Solutions EBC25MMBD
EBC25MMBD picture photo
Mfg. Part Number
EBC25MMBD
Brief Description
CARDEDGE MALE .100 50POS R/A AU
Datasheet Download
EBC25MMBD.pdf
Availability of EBC25MMBD
QUANTITY
EBC25MMBD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25MMBD
Internal Part NumberEIS-EBC25MMBD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25MMBD
Related LinksEBC2, EBC25MMBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25MMBD Details Description
Related parts for EBC25MMBD
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 25POS M-M datasheet.pdf
MOTION CONTROL MOD 4 AXIS 24VDC datasheet.pdf
IC DGTL AMP PWM CTRLR 48QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf