Sullins Connector Solutions EBC30HETI
EBC30HETI picture photo
Mfg. Part Number
EBC30HETI
Brief Description
CONN EDGE HL .100 30POS
Datasheet Download
EBC30HETI.pdf
Availability of EBC30HETI
QUANTITY
EBC30HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC30HETI
Internal Part NumberEIS-EBC30HETI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC30HETI
Related LinksEBC3, EBC30HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC30HETI Details Description
Related parts for EBC30HETI
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II-SMT/RR datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
LED LETERAS COOL WHT 5700K 2SMD datasheet.pdf
OTHER ACCESSORIES datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf