Sullins Connector Solutions EBC30HEYI
EBC30HEYI picture photo
Mfg. Part Number
EBC30HEYI
Brief Description
CONN EDGE HL .100 30POS
Datasheet Download
EBC30HEYI.pdf
Availability of EBC30HEYI
QUANTITY
EBC30HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC30HEYI
Internal Part NumberEIS-EBC30HEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC30HEYI
Related LinksEBC3, EBC30HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC30HEYI Details Description
Related parts for EBC30HEYI
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 4.5V datasheet.pdf
SMART POWER MODULE 20A SPM32-AA datasheet.pdf
TOOL IMPACT PUNCHDOWN 6.2"LONG datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COIL CHOKE 47MH 700MA PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf