| Internal Part Number | EIS-EBC35DRTH-S93 | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 35 | |
| Number of Positions | 70 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Color | Blue | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C | |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | EBC35DRTH-S93 | |
| Related Links | EBC35D, EBC35DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 535098-5 | CONN DIN RECEPT 120POS VERT PCB | datasheet.pdf | |
 | 5747836-6 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder | datasheet.pdf | |