Sullins Connector Solutions EBC40DREH-S13
EBC40DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC40DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC40DREH-S13.pdf
Availability of EBC40DREH-S13
QUANTITY
EBC40DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC40DREH-S13
Internal Part NumberEIS-EBC40DREH-S13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC40DREH-S13
Related LinksEBC40D, EBC40DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC40DREH-S13 Details Description
Related parts for EBC40DREH-S13
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 510MA 630 MOHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOT SBD 1200V 15A SOT227 datasheet.pdf