Sullins Connector Solutions EBC43HEYH
EBC43HEYH picture photo
Mfg. Part Number
EBC43HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 43POS
Datasheet Download
EBC43HEYH.pdf
Availability of EBC43HEYH
QUANTITY
EBC43HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC43HEYH
Internal Part NumberEIS-EBC43HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC43HEYH
Related LinksEBC4, EBC43HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC43HEYH Details Description
Related parts for EBC43HEYH
CLAMP CABLE .562/.203 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR AS3693E datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 474MA 540 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
S-QD8/0 16A 500V SP+PE FEMALE IN datasheet.pdf